Okolo Země s technologií BMW i

Okolo Země s technologií BMW i

Poprvé v historii se německý námořník zúčastní jednoho z největších a nejnáročnějších jachtařských závodů na světě – Vendée Globe. Trasa závodníky zavede na 25 tisíc námořních mil dlouhou cestu bouřkami bičovanými jižními oceány okolo celé zeměkoule. Závod je označován jako jachtařský „Mount Everest“. Hamburský rodák Boris Herrmann plánuje v příštím ročníku sólové regaty, která odstartuje v listopadu roku 2020, závodit za monacký jachtařský klub Yacht Club de Monaco s jachtou jménem Malizia. BMW, jakožto partner týmu, přináší do závodního plachtění veškeré své zkušenosti a poznatky z výroby automobilů. BMW se od roku 2002 účastní závodu America´s Cup a pod hlavičkou týmu BMW ORACLE Racing v roce 2010 v tomto nejprestižnějším jachtařském závodě získalo prvenství.

Šedesát stop dlouhá závodní jachta Malizia v současné době prochází vylepšením pro nejnáročnější nonstop závod bez asistence na světě, který startuje v listopadu 2020. Vývojoví inženýři BMW se podíleli na identifikaci oblastí, v nichž by výrobce automobilů mohl pomoci svými zkušenostmi. Využívání pokrokových technologií BMW i se zaměří na oblasti lehké konstrukce a elektrického pohonu.

„Jak automobily BMW i, tak i závodní jachta Malizia posunuly hranici fyzikálních možností téměř na samou mez a v obou případech inženýři čelili podobným technologickým výzvám,“ uvedl Dr. Robert Irlinger, šéf divize BMW i. „I ten nejmenší detail může mít obrovský vliv. Při vývoji BMW i8 Roadster jsme se s ohledem na optimalizaci spotřeby a výkonů snažili v oblasti aerodynamiky dosáhnout co možná nejnižší hodnoty součinitele odporu vzduchu a na karbonové karoserii ušetřit i ten poslední gram. Nejlepší možná aerodynamika a inteligentní lehká konstrukce lodi umožňují dosahovat vyšších rychlostí, což jsou v závodním plachtění rozhodující faktory.“

Z těchto důvodů je inteligentní lehká konstrukce jednou z oblastí, kde BMW a tým Malizia spolupracují. Prvním výsledkem této technologické spolupráce je sedadlo navigátora vyrobené z uhlíkových kompozitů. V něm Herrmann stráví většinu času v průběhu závodu Vendée Globe. „K optimalizaci hmotnosti se snažíme využít naše poznatky z oblasti uhlíkových kompozitů. I nadále budeme sedadlo vylepšovat z hlediska ergonomie a komfortu s cílem nabídnout Borisi Herrmannovi nejlepší možné podmínky k práci a odpočinku na jeho plavbě kolem světa,“ poznamenal Dr. Irlinger. Již nyní probíhají testy na prvním prototypu. Během převozu jachty z loděnice v Lorientu (Bretaň) do domovského přístavu v Monaku bude mít Boris Herrmann možnost získat důležité poznatky, které se následně promítnou do dalšího vývoje sedadla. Další test je naplánován na přelom dubna a května, kdy se uskuteční pokus o překonání rekordu na Středomořské cestě z jihofrancouzského Marseille do tuniského Kartága.

Hnací ústrojí bude další oblastí, které budou inženýři BMW věnovat pozornost. Cílem je vývoj alternativy ke vznětovému motoru, který včetně paliva váží přibližně 380 kg a je na palubě primárně z bezpečnostních důvodů. Jednou z možností by mohlo být nahrazení tohoto motoru elektromotorem, využívajícím technologie BMW i, a plavit se tak oceány s nulovými emisemi. Stejně jako pro napájení palubních systémů a naklápěcího kýlu může elektrický motor – tzv. hydrogenerátor – přispět k získání regenerativní energie, vznikající pohybem jachty, a také nahradit nebo zdokonalit účinnost existujících systémů. Novou generaci lithium-iontových akumulátorů BMW i, které se vyznačují vynikající hustotou energie a dlouhou životností, vyrobila společnost Torqeedo se sídlem ve Starnbergu a již nyní jsou připraveny pro použití v lodích. Společně s BMW i nyní pracují na vývoji spolehlivého a bezemisního pohonného systému pro plachetnici Malizia.

„Plavit se okolo světa na čas bez emisí, zatímco si současně vyrábíte vlastní energii, je naprosto inspirativní záležitost,“ řekl kapitán plachetnice Malizia Boris Herrmann. „Náš technologický partner BMW provádí intenzivní výzkum v oblasti akumulátorů pro hybridní vozy a elektromobily. Sdílíme stejnou vizi integrace těchto akumulátorů do lodi Malizia. Doufáme, že systém bude hotový v roce 2019. BMW, technologický partner poháru America´s Cup, během uplynulých 16 let působivým způsobem prokázal, že má potřebné znalosti k tomu, aby optimalizoval závodní jachtu až na samou hranici možností.

Malizia popluje pod vlajkou Yacht Club de Monaco (YCM). Pierre Casiraghi, viceprezident YCM, je nejmladším synem monacké princezny Caroline. S Herrmannem se pravidelně účastní jachtařských závodů a kampaň Vendée podporuje. S německým námořníkem pojede regatu Open60 pro dvouposádkové plachetnice. Herrmann a Casiraghi loni obsadili třetí místo v legendárním závodě Rolex Fastnet Race.

„Příprava na závod kolem světa začíná tento rok nabírat na rychlosti a partnerství s BMW i nám opravdu hodně pomáhá,“ řekl Casiraghi. „Opravdu se moc těším na spolupráci s tak věhlasnou a inovativní společností, jakou je BMW. Společnými silami můžeme dosáhnout našich ambiciózních cílů.“

Technologie akumulátorů BMW i

Bateriové články pro automobily BMW i pocházejí od společnosti Samsung SDI. Přesné rozdělování a montáž do těla baterie provádí BMW. Uspořádání článků, konstrukční princip a chladicí systém jsou klíčovými faktory pro dojezd vozu a životnost akumulátoru. Například vysokonapěťový akumulátor v BMW i3 je vybaven integrovaným systémem chlazení kapalinou, který se stará o to, že systém vždy pracuje při optimální provozní teplotě. Ovšem pro vysokonapěťový akumulátor je neméně důležitý kvalitní a stabilní výrobní proces. V tomto ohledu BMW Group důvěřuje své vlastní výrobě, odborným znalostem laserových svářečů v závodě Dingolfing a technologickému knowhow z oblasti vysokého napětí.

Karbonová technologie BMW i

S cílem kompenzovat hmotnost akumulátorů, která je i přes veškerý pokrok stále velmi vysoká, použilo BMW i u plně elektrického BMW i3 jako první na světě ve velké míře technologicky vyspělé plasty vyztužené uhlíkovými vlákny. Uhlík je o 50 % lehčí než ocel a o 30 % lehčí než hliník. Ve výsledku je BMW i3 ve své kategorii nejlehčím elektromobilem na světě a dokáže nabídnout jízdní výkony a jízdní vlastnosti, jimiž se BMW proslavilo.

BMW i nakupuje uhlíková vlákna prostřednictvím svého systémového partnera SGLACF. Vysokopevnostní prostor pro cestující se následně vyrábí z jednotlivých uhlíkových tkanin v závodě BMW v Lipsku. Celý proces se tak podobá spíše výrobě moderních textilií než klasické výrobě automobilů. Díky využití elektřiny získané z obnovitelných zdrojů je energeticky náročná výroba uhlíkových vláken prakticky bezemisní. 

Zdroj informací

BMW Group a NejBusiness.cz

Datum

2.5.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Generální partner

E-FeedBack.cz
Lidský potenciál naplno!

Partneři a podpora

Hamri.cz   NejBusiness.cz

Sarapis - doplněk stravy    Immunn44 - pro Váš imunitní systém
Info-AutoMotive.cz

Facebook

Page generated in 1.7597 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál