Detekční kontroly vybraných zavazadel na pražském letišti

Detekční kontroly vybraných zavazadel na pražském letišti

Pro větší bezpečnost cestujících zavádí Letiště Václava Havla Praha od 15. května 2017 kontroly zaměřené na detekci výbušnin uvnitř zapsaných zavazadel. Cílem je předejít naložení výbušnin do nákladního prostoru letadla. Toto opatření je v souladu s legislativou EU a běžně se provádí na letištích v USA i například v sousedním Německu.

Průběh kontroly

Během kontroly budou některá zavazadla otevřena a prověřena, zda neobsahují stopové prvky po výbušninách. Samotná kontrola bude probíhat na specializovaném pracovišti za velmi přísných podmínek týmem školených bezpečnostních specialistů. Celý její průběh bude elektronicky monitorován. Takto kontrolovaných zavazadel bude podle sdělení manažera provozu bezpečnostní kontroly jen velmi malá část.

Samotných pasažérů se toto opatření nijak nedotkne, u samotné kontroly nebudou přítomni. O tom, že jejich zavazadlo bylo takto zkontrolováno, se dozvědí na cílovém letišti. Poznají to podle zabalení zavazadla do fólie a bezpečnostní pásky s logem Letiště Praha. Uvnitř zavazadla pak cestující najde zprávu o průběhu kontroly a podrobnější informace včetně instrukcí, jak postupovat v případě poškození zavazadla.

Co dělat, když dojde k poškození zavazadla

Při otevření některých zavazadel může dojít k jeho poškození. To se týká například kufrů s integrovanými zámky bez systému TSA, které pak již nebude možné znovu zamknout. V takovém případě bude zavazadlo navíc opatřeno také stahovacími obrandovanými popruhy. Pasažér má právo na kompenzaci a měl by v cílové destinaci na reklamační přepážce podat písemnou žádost. Podle evropské legislativy by tak měl učinit do 7 dnů.

Aby se předešlo poškození zavazadel nebo zámků, doporučuje letiště používat certifikované TSA zámky. Tyto zámky bývají označené červeným diamantem a pracovníci ostrahy je mohou odemknout speciálním klíčem, a to bez poškození.

Zdroj informací

CK FISCHER a NejBusiness.cz

Datum

8.5.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Generální partner

E-FeedBack.cz
Lidský potenciál naplno!

Partneři a podpora

Hamri.cz   NejBusiness.cz

Sarapis - doplněk stravy    Immunn44 - pro Váš imunitní systém
Info-AutoMotive.cz

Facebook

Page generated in 1.4536 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál