Jak si užít klidnou dovolenou bez nečekaných výdajů

Jak si užít klidnou dovolenou bez nečekaných výdajů

Blíží se léto a čas prázdnin. Většina z nás už se těší na pořádný odpočinek a nabrání nových sil během letních dovolených. Ať už pojedete na kola do hor, za sluníčkem k moři, za kulturou po městech Evropy nebo do exotických dálek, chcete si zaslouženou dovolenou užívat plnými doušky v klidu a pohodě. Víte však co dělat, aby vás nezaskočily nepříjemnosti a nemuseli jste platit nečekané výdaje, které mohou mnohonásobně převýšit cenu dovolené?

Základem je se pojistit. Výborným společníkem na cestách je totiž jistota, že jste na takové situace předem připraveni. Češi jsou však podle statistik hazardéři a často vyjíždějí na dovolené bez cestovního pojištění. Takové riziko přitom může vyjít hodně draho. Několik desítek tisíc českých turistů ročně se o tom přesvědčí na vlastní kůži. „Cestovní pojištění by mělo být při zahraniční dovolené samozřejmostí. Nikdy nevíte, co se může stát. Jednoduché a bez starostí je cestovní pojištění k platebním kartám, které vás ochrání kdykoliv a nemusíte na jeho sjednání myslet. Uhradí náklady na případnou léčbu, zdravotní transporty a navíc máte 24 hodin denně k dispozici asistenční službu v českém jazyce,“ říká Radka Černá ze Sberbank CZ a doporučuje, aby součástí pojištění bylo i pojištění odpovědnosti za škody a právní pomoci a kauce v případě dopravní nehody. Pro domácí turisty, kteří nejraději vyjíždějí na své zahraniční dovolené autem, je to obzvlášť důležité pojištění. Podle Europ Assistance totiž víc než pětina Čechů zažila během cesty na letní dovolenou nehodu nebo poruchu.

Rozhodně nestojí za to podceňovat pojištění pro případ úrazu nebo nemoci. Podle údajů pojišťoven náklady na léčbu v některých cizích zemích mnohonásobně převyšují náklady u nás. Průměrná cena za drobný úraz v zahraničí je 20 tisíc korun. Nejdražšími lokalitami na zdravotní ošetření a léčení jsou kromě USA i u nás oblíbené destinace jako je Turecko a Tunis, kde se mohou poplatky vyšplhat až na stovky tisíc korun. Třeba takové ošetření zubu v Tunisu může přijít na víc než 100 tisíc. I když mají naši občané při pobytu v Evropské unii nárok na zdravotní péči na účet svých zdravotních pojišťoven, Česká asociace pojišťoven varuje, že v mnoha případech je vyžadována vysoká spoluúčast, kterou zdravotní pojišťovny nehradí. Na cestách přitom hrozí nejen zdravotní rizika, ale třeba i krádež nebo ztracení kufrů, neúmyslné způsobení škody třetí osobě a další. Pořídit si tak například cestovní pojištění k platebním kartám a vyhnout se splácení nákladů, které vás i vaše nejbližší mohou zatížit na mnoho let, se vyplatí.

  • Více než 5,5 mil Čechů plánuje dovolenou v zahraničí.
  • 60 % Čechů si při kratších cestách za hranice vůbec nesjednává cestovní pojištění.
  • Průměrná cena za léčbu drobného úrazu je 20 000 Kč.
  • Nejvyšší výskyt pojistných událostí českých turistů je v Chorvatsku, Turecku a Bulharsku.
  • Nejběžnějšími typy pojistných událostí jsou úpaly a úžehy, kožní problémy a alergie, zažívací obtíže, záněty středního ucha, záněty horních a dolních cest dýchacích, šlápnutí na ježka, pohmožděniny a zlomeniny končetin.
  • Nejdražšími lokalitami, co se týče nákladů na zdravotní ošetření a léčení, jsou USA, Turecko, Tunis, Izrael a Švýcarsko. Nejlevnějšími lokalitami jsou státy v Oceánii a indonéské oblasti, Malajsie a Bulharsko.
  • Výše limitu pojistného plnění u pojištění léčebných výloh by pro cesty po Evropě neměla být nižší než 1,250 mil Kč.

Úraz

Destinace

Orientační cena

Ambulantní ošetření drobného úrazu

Chorvatsko

4 500 Kč

Ošetření zubů

Tunis

120 000 Kč

Den hospitalizace

Rakousko

55 000 Kč

Zlomený loket

Rakousko

175 000 Kč

Zlomenina končetiny

Chorvatsko

75 000 Kč

Srdeční příhoda

Německo

590 000 Kč

Střevní problémy

Egypt

15 000 Kč

Operace slepého střeva

Francie

740 000 Kč

Vykloubené rameno

Itálie

65 000 Kč

Léčba antibiotiky

Kanárské ostrovy

7 000 Kč

Zlomenina kotníku

Egypt

165 000 Kč

Poranění hlavy při pádu

Francie

1 300 000 Kč

Zlomenina nohy

USA

450 000 Kč

Zdroj informací

Sberbank CZ a NejBusiness.cz

Datum

31.5.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Generální partner

E-FeedBack.cz
Lidský potenciál naplno!

Partneři a podpora

Hamri.cz   NejBusiness.cz

Sarapis - doplněk stravy    Immunn44 - pro Váš imunitní systém
Info-AutoMotive.cz

Facebook

Page generated in 1.4631 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál