Na začátku roku 2018 mzdy nadále rostou

Na začátku roku 2018 mzdy nadále rostou

V 1. čtvrtletí 2018 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda celkem 30 265 Kč. Hranici 30 tisíc korun již průměrná mzda poprvé v historii překonala v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy dosáhla úrovně 31 661 Kč, přičemž ale průměrná hodnota za celý rok 2017 byla 29 496 Kč.

„Průměrná mzda v ČR se nyní pohybuje nad hranicí 30 tisíc korun. Je to dobrá zpráva, ekonomice se daří a pozitivní vývoj v průmyslu se projevuje i v růstu mezd zaměstnanců,“ komentuje situaci Jan Rafaj, 1. viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Na nárůstu v posledních dvou čtvrtletích se kromě dobré kondice ekonomiky podílí také akutní nedostatek pracovníků. V některých odvětvích se pak nedostatek pracovní síly projevuje růstem mezd, či přetahováním pracovníků z jiných firem a sektorů, což má na vývoj mezd také vliv.

Aktuální vývoj v mzdové oblasti ale není zvýšením, kterého by dosahovala každá firma. Růst mezd závisí na rozvoji v jednotlivých oborech. Rychleji rostou mzdy ve firmách, které mají zakázky s vyšší přidanou hodnotou. Obecně mzdy rostou tam, kde se více využívá automatizace a nové technologie.

„Musíme však být na pozoru. V některých oborech totiž růst mezd předbíhá rozvoj podniků. Do budoucna se musíme zaměřit se na to, abychom v ekonomice tvořili stále více lépe placených míst, které přispívají k vyšší produktivitě,“ doplňuje 1. VP Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Zdroj informací

Svaz průmyslu a dopravy České republiky a NejBusiness.cz

Datum

5.6.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Generální partner

E-FeedBack.cz
Lidský potenciál naplno!

Partneři a podpora

Hamri.cz   NejBusiness.cz

Sarapis - doplněk stravy    Immunn44 - pro Váš imunitní systém
Info-AutoMotive.cz

Facebook

Page generated in 1.5315 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál