Nákup potravin online je skokanem roku v e-byznyse

Obchodníci se snaží bořit bariéry a předsudky a experti předpovídají další růst

Nákup potravin online je skokanem roku v e-byznyse

Byznys českých e-shopů dle informací APEK vloni vzrostl o 18 % a protočilo se zde úctyhodných 115 miliard korun. Největší nárůsty přitom v posledních letech zaznamenává nákup potravin v internetových supermarketech. Potvrzuje to i průzkum Rondo.cz který říká, že online nakupuje potraviny již 26 % Čechů. A dle expertů má segment našlápnuto k dalšímu růstu.

Že je e-byznys s potravinami stále rostoucí odvětví, ukazují následující čísla. Déle než 2 roky totiž nakupuje potraviny online více než 5 % lidí, 5,5 % více než rok, 6 % méně než rok. Tempo růstu segmentu se tedy stále zvyšuje a s rozvojem dostupnosti těchto služeb ještě poroste. „Například dalších 9,5 % Čechů potraviny online nakupuje, ale nepravidelně. Pokud tito lidé získají dobrou motivaci k pravidelným nákupům, jsou na nejlepší cestě stát se pro tyto e-shopy pravidelnými zákazníky,“ předpokládá Lukáš Vršecký, jednatel Rondo.cz.

Další důležitou skupinu (8,5 %) tvoří lidé, kteří by potraviny online rádi nakupovali, ale v jejich lokalitě není nabídka služby dostupná. Pokud tedy souřadnice jejich domovů prodejci zařadí mezi zavážená místa, rozšíří tito lidé velmi pravděpodobně řady jejich zákazníků.

Pak jsou zde samozřejmě také lidé, kteří mají vůči této novince stále předsudky. Například více než 18 % lidí takto nenakupuje, protože se bojí nedostatečné čerstvosti potravin a více než pětině chybí, že si nemůže potraviny fyzicky prohlédnout. S těmito problémy se prodejci snaží bojovat, například možností refundace ceny zboží v případě, že není zákazník spokojen.

8 % respondentů pak odpovědělo, že nenakupují potraviny online, protože je baví proces nakupování v kamenných prodejnách a o tuto radost se nechtějí nechat připravit. „Ze zkušenosti vývoje e-byznysu však lze předpokládat, že i tito skalní příznivci nákupů v kamenných obchodech časem poznají výhody nákupů online a budou oba způsoby kombinovat,“ uvádí Lukáš Vršecký z Rondo.cz.

Průzkum realizovala agentura Rondo Data na vzorku 2250 respondentů z celé ČR.

www.rondodata.cz

Zdroj informací

Rondo Data a Nejbusiness.cz

Datum

20.6.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Generální partner

E-FeedBack.cz
Lidský potenciál naplno!

Partneři a podpora

Hamri.cz   NejBusiness.cz

Sarapis - doplněk stravy    Immunn44 - pro Váš imunitní systém
Info-AutoMotive.cz

Facebook

Page generated in 1.3972 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál