Index kvality života: Říčany jsou v čele, na chvostu je Orlová

Index kvality života: Říčany jsou v čele, na chvostu je Orlová

Nejvyšší kvalita života je ve středočeských Říčanech, nejnižší je v moravskoslezské Orlové. Vyplývá to z Indexu kvality života, který sestavila společnost Obce v datech, jejíž hlavním konzultačním partnerem je Deloitte. Index porovnává veřejně dostupná data v oblasti zdraví, materiálních podmínek a vztahů mezi lidmi ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností (ORP).

Index kvality života zahrnuje celkem 29 proměnných, které vyjadřují úroveň zdraví prostředí a dostupnosti zdravotní péče, optimální materiální podmínky (práce, bydlení, vzdělání), dostatečnost služeb a také vztahy mezi lidmi (ve formě například existence místních spolků, apod.). Zpracovává velká data sbíraná z internetu a veřejného sektoru.

„Projekt obce subjektivně nehodnotí, ale pouze porovnává dostupnost daných služeb a možností v jednotlivých obcích, a to na bázi principů metodik OSN a OECD. Data pak ověřuje společnost Deloitte. Srovnání může ukázat hlavní silné nebo slabé stránky obce a tím podpořit její další strategii,“ říká Pavel Šiška, vedoucí partner v oddělení poradenství Deloitte.

V čele žebříčku jsou zejména Praha, Brno a jejich okolí, překvapivě dobře bodovala města v Jižních Čechách. Na druhém konci žebříčku jsou pak města v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Kompletní žebříček Indexu kvality života je na stránkách obcevdatech.cz. U jednotlivých obcí je uveden celkový index kvality života a pak dílčí indexy ve třech hlavních kategoriích:

  • Zdraví a životní prostředí
  • Materiální zabezpečení a vzdělání
  • Vztahy a služby

„Obce v oblasti Prahy a okolí jsou na předních příčkách především díky výborné dostupnosti služeb a možností, které jsou koncentrované v Praze a pro okolní obce snadno dostupné, například vlakem. Navíc i v těchto obcích samotných bývá na počet obyvatel nadprůměrný počet těchto možností, třeba kvalitní školy a spolky. Nejnižší hodnocení mají obce ze strukturálně postižených regionů. Ve většině obcí z těchto regionů žije mnoho lidí s finančními problémy, relativně vůči ostatním je v nich méně nabídek pracovních míst. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji je také poměrně vysoké znečištění,“ komentuje výsledky Jan Havránek, jednatel společnosti Obce v datech.

U obcí, které se do projektu zapojí, je zveřejněn podrobnější přehled a hodnoty v různých kategoriích. U ostatních je dostupné souhrnné hodnocení.

Prvních deset a posledních deset obcí v žebříčku:

Pořadí Obec Kraj Index kvality života
1. Říčany Středočeský 10,0
2. Praha Hl. m. Praha 9,8
3. Černošice Středočeský 8,3
4. Třeboň Jihočeský 8,2
5. Trhové Sviny Jihočeský 7,7
6. Beroun Středočeský 7,5
7. Brandýs nad Labem
– Stará Boleslav
Středočeský 7,5
8. České Budějovice Jihočeský 7,3
9. Hustopeče Jihomoravský 7,3
10. Turnov Liberecký 7,2
...      
197. Odry Moravskoslezský 2,3
198. Broumov Královéhradecký 2,1
199. Podbořany Ústecký 2,1
200. Havířov Moravskoslezský 2,0
201. Žatec Ústecký 1,9
202. Litvínov Ústecký 1,5
203. Most Ústecký 1,3
204. Vítkov Moravskoslezský 1,3
205. Karviná Moravskoslezský 0,2
206. Orlová Moravskoslezský 0,0

Projekt společnosti Obce v datech bude v průběhu roku zveřejňovat dílčí studie, v nejbližší době například souvislost kvality života s dostupností bydlení. Bude také obsahovat modul pro pravidelnou komunikaci města s občany (takzvanou obecní kavárnu) a modul pro ekonomické porovnání hospodaření obcí.

Více o projektu Obce v datech a Deloitte naleznete zde.

Zdroj informací

Deloitte a Nejbusiness.cz

Datum

25.6.2018

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen

Generální partner

E-FeedBack.cz
Lidský potenciál naplno!

Partneři a podpora

Hamri.cz   NejBusiness.cz

Sarapis - doplněk stravy    Immunn44 - pro Váš imunitní systém
Info-AutoMotive.cz

Facebook

Page generated in 1.2056 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál